Masaż klasyczny

Masaż leczniczy polega na odpowiednim ułożeniu chorego oraz stosowaniu klasycznych technik masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, roztrząsanie, wibracja, wałkowanie). Znajduje on zastosowanie głównie w schorzeniach narządu ruchu. W zależności od wielkości powierzchni tkanek objętej masażem może mieć formę masażu częściowego lub ogólnego.

 

Masaż segmentarny

Jest to zespól odpowiednich chwytów diagnostycznych i leczniczych ukierunkowanych na zmiany w tkance mięśniowej, łącznej, skórze oraz okostnej, które stosuje się w celu odruchowego oddziaływania na wszystkie tkanki i ich zmiany chorobowe. Głównym założeniem masażu segmentarnego jest opracowanie każdej odruchowej zmiany tkankowej przez zastosowanie najwłaściwszych technik. Oddziałowujemy na tzw. strefy Head’a miejsca te cechuje nadwrażliwość bólowa na bodźce uciskowe, dotykowe, termiczne, oraz kinestetyczne. Każda ze stref określa zmiany w odniesieniu do ściśle określonego narządu wewnętrznego, segmentu. Zmiany wynikłe z zaburzeń narządu wewnętrznego zachodzą zarówno w skórze jak i tkance mięśniowej, naczyniach, okostnej, tkance nerwowej oraz powięziach.

 

Masaż limfatyczny

Jest formą oddziaływania na organizm człowieka bodźcami mechanicznymi w postaci rozcierania, ucisków oraz ugniatań na tkanki, w formie przesuwającej, przepychającej, wyciskającej lub tłoczącej w celu usprawnienia krążenia limfatycznego. Celem powyższego jest likwidacja obrzęków i wysięków, oczyszczenie organizmu z toksyn, zwalczanie cellulit (zaburzenia układu limfatycznego), podnoszenie odporności, ujędrnienie skóry, pobudzenie spalania tkanki tłuszczowej (efekt wspomagający odchudzanie) oraz wspomaganie zwalczania zaburzeń przemiany materii.

 

Masaż sportowy

Jego głównym celem jest przyspieszenie procesu wypoczynku po wysiłku fizycznym. Masażysta wykonując ten rodzaj masażu stosuje głównie techniki rozcierania i ugniatania skupiając się na mięśniach i stawach. Wyróżniany cztery typy masażu:
- podtrzymujący (kondycyjny) - wykonywany w celu utrzymania sprawności fizycznej, w okresie przerwy pomiędzy regularnymi treningami. Najczęściej jest łączony z zabiegami fizykalnymi.
- przedwysiłkowy (startowy) - masaż stanowi uzupełnienie rozgrzewki. Polega na rozgrzaniu mięśni i stawów, które wezmą udział w wysiłku fizycznym. Ma on również bardzo duży wpływ na psychikę poprzez regulowanie stanów emocjonalnych.
- międzywysiłkowy (regeneracyjny) - jest to masaż w przerwach między startami lub po zawodach. W tej odmianie masażu sportowego wykorzystuje się rozcieranie, ugniatanie i wstrząsanie z dużą siłą.
- powysiłkowy (treningowy) - jego celem jest przyspieszenie procesów odnowy organizmu. Masaż ten zapobiega przetrenowaniu i powstawaniu ewentualnych przeciążeń lub urazów.

 

Masaż izometryczny

Masaż tzw. czynny i bierny, wykonywany przy współpracy z pacjentem w dwóch fazach. Część masażu odbywa się podczas izometrycznego skurczu (1 faza, faza czynna) a część w spoczynku (2 faza, faza bierna). Masujemy mięśnie pozostające w napięciu izometrycznym. Masaż działa podobnie jak ćwiczenia czy trening izometryczny, jednak jest bardziej skuteczny bowiem pozwala wyizolować odpowiednia partie bądź też grupę mięśniową. W celu optymalnego wykorzystania masażu izometrycznego stosuje się napięcie danego mięśnia stanowiące 80-90% napięcia maksymalnego. Napięcie możemy wywołać skurczem dowolnym mięśnia, bądź też przykładając dowolne napięcie zewnętrzne (opór). Najlepiej jednak o ile jest to możliwe jest dozowanie napięcia ręką terapeuty, ponieważ możemy dokładnie sterować wielkością napięcia mięśniowego. Najlepsze efekty daje wykonywanie masażu napiętych izometrycznie mięśni w różnych ustawieniach kątowych w danym stawie.

 

Masaż antycellulitowy

Jest to intensywny, energiczny masaż z odpowiednio dobranymi technikami (głównie ugniatania i oklepywania) obszarów dotkniętych cellulitem: uda, pośladki, brzuch. Zmniejsza symptomy “skórki pomarańczowej” uelastycznia i ujędrnia skórę. Poprawia ukrwienie i wzmacnia strukturę skóry zapobiegając jej wiotczeniu oraz wyraźnie wygładza skórę. Usuwa zastoje z okolic pośladków, bioder i ud. Masaż manualny łączony jest z masażem bańką chińską, dzięki czemu uzyskuje się szybszy efekt zarówno usunięcia cellulitu jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Masaż relaksacyjny

Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy, równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych.

 

Masaż bańką chińską

Doskonale relaksuje i uspokaja. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Włącza się go celem redukcji cellulitu.